Az ausztrálok legjelentősebb nemzeti ünnepe a Gallipoli partraszállás évfordulója, dacára az első világháborús vereségüknek, nemzetformáló hatású volt, öntudatuk megalapozója. Régen és ma is a megközelíthetőség az egyik legjelentősebb probléma, még ha napjainkban már a legnagyobb ausztráliai városokba Budapestről egy átszállással 24 óra alatt oda is lehet érni. Ajánlott közlekedési eszköz a repülő, az ausztrál a világ egyik legbiztonságosabb légitársasága. Amikor 2011-ben megérkezett konzuli megbízásának helyszínére, Domaniczky úr még 3 napon át utazott. A XIX. század végi utazók még leveleikben azt írták, hogy vitorlással és gőzhajóval 60-70 napig utaztak.
A sivatagi toalettek papírgurigáiban sokszor megbújó kígyók élményében az előadónak is része volt. A veszélyes ausztráliai kígyók ellen gyakran fél órán belül meg kell kapnia az érintettnek a szérumot, amiből ugyan van. A kérdés csak az, vajon kijut-e egy lalkatlan tanyavilágból helyismeret nélkül az adott időn belül a civilizációba, ahol elérhető a szérum. Az ausztrál háztartásokban nem ritka jelenség egy kígyófészek.
Erre senki nem számított közülük és a volt konzul idős ügyfelei, életük alkonyán ezen történésekre visszaemlékezve nagyon sokszor azt mesélték neki, hogy amikor a vagon ajtaja kinyílt és a vörös földet meglátták, megérezve az eukaliptuszokat, felsóhajtva azt mondták: Bárcsak maradtak volna Bécsben! De visszaút már nem volt... Teljesen más világ Ausztrália teljesen más, mint Európa. Ez a másság egyrészt a távolságból fakad, az információik még ma sem érnek el minket teljesen. Az ausztrálok ugyan büszkén ráírják a csokijaikra, hogy helyben gyártottak és mellérajzolják a legkisebb földrészünket, térképen nézve, európai fejjel nekünk is legyőzhetőnek tűnhetnek távolságaik. Ennek ellenére a valóságban ezek más léptékben értendők, mint az mifelénk megszokott.
Az állatvilág Az ausztrál növényvilágnál már csak az élővilága furcsább. Sokan rácsodálkoztak a kenguruk változatosságára, melyek a patkányméretűektől akár két méteresek is lehetnek. A futókkal rendszeresen szoktak találkozni és a valóságban, szembesülve velük kiderülhet, hogy bizony vadállatok. Egy fekete-fehér varjú-szerű, intelligens madár a költési időszakuk közeledtével a postásokat rendre fejükön agresszíven támadja, ezért nem véletlenül járnak arrafelé a biciklis kézbesítők tüskés sisakokban.
Krokodilokról is szót ejtve, elmesélte, hogy egyszer egy iskolában részese lehetett a felkészítő oktatásnak. Azt tanították meg már a gyerekeknek, hogy nem a tóparton lévő sósvízi krokodilok a veszélyesek. A csaliként behajított szalonnára a tó mélyéről kicsapott egy 7 méteres egyed, ami képes megenni akár egy embert is. Nem érdemes őket próbára tenni a sósvízi tengerparti üdülőközpontokban, a többnyelvű, figyelmeztető táblák sem viccből vannak kitéve, érdemes komolyan venni őket. A nap nagy részét átalvó, eukaliptusz leveleket majszoló, lelassult anyagcseréjű koalákról is volt szó. Legvégére hagyta a kígyókat: a világ 25 legveszélyesebbikéből 20 Ausztráliában él. Az európai turista sokszor azzal sincs tisztában, hogy a speciális ausztrál wc-rendszer mellett, egy adott szélességi körnél a toalett aljára kell néznie, míg egy másiknál pedig a toalett fölé, mert ott bújik meg a sikló veszedelem.
Az ausztrál puszta nagy részén műholdas telefonokkal lehet csak kommunikálni, a mobiltelefon semmit nem ér, mert nincs térerő. A növényvilág A nagyon változatos növényvilágból elsőként a jellegzetes eukaliptuszt említette, aminek illata, ha esős időben érkezünk, a repülőről leszállva elsőként csapja meg orrunkat. A levetített felvételeken sok fajta őshonos fenyőfajt is megcsodálhattak a jelenlévők, többek között a kövületnek hitt sárkány – vagy más néven a wolleni fenyőt. A legutóbbi erdőtüzek alkalmával majdnem leégett az egész völgynyi állománya. Amikor a 90-es években felfedezték, szétküldték a világ legnagyobb arborétumaiba. Ha valaki tájainkon szeretné látni élőben ezt a csodás fát, keresse fel érte a budapesti Füvészkertet, ahol egy példánya megtalálható. Az ország címerében is szereplő, jelképeként ismert sárga akácia virágot is megmutatta és érdekességeként megemlítette, hogy a tél közepén virágzik, jelezve a tavasz közeledtét.
[[Élő<<<]] Dánia Tunézia élő 22 november 2022 | Euro Safety
Domaniczky úr előadásának hátra lévő részét igyekezett úgy szemléltetni, hogy rávilágítson azokra az eltérésekre, amikre egy szép napon az Ausztráliába turistaként érkezőnek érdemes odafigyelnie, hogy megérthesse, hogyan is változott meg az ottani, eredendően európaiak által odavitt kultúra. A legnagyobb probléma A bennszülöttek valaha csónakkal érkeztek, amikor még kisebb távolságokat kellett legyőzniük.
ORIGO sport futball eredmények | Origo.hu